Czy już nacisnąłeś przycisk PUSH dla HR?

Nadszedł lipiec i choć to przede wszystkim czas urlopów i wypoczynku, to również podsumowanie pierwszego półrocza 2022. Wyniki biznesowe opisywane przychodem i zyskiem kryją w sobie wiele prawd o działaniach HR.

  • Jak udało się zmotywować pracowników do zwiększenia efektywności pracy?
  • Czy poznaliśmy ich potrzeby w nowej, post-pandemicznej rzeczywistości?
  • Jakie środowisko pracy stworzyliśmy by relacje pracodawca-pracownik zapewniły dalszy rozwój biznesu?
  • Czy hybrydowy sposób pracy okazał się efektywny?
  • Czy mamy świadomość, że strategia HR to także praca nad większą efektywnością pracowników?

Obserwacje rynku pracy wiele podpowiadają – niemal ogólnoświatowy trend określony „falą odejść” ( ang. great resignation ) nie powinien specjalnie dziwić, choć chyba dla wielu pracodawców jednak jest zaskoczeniem. Gdy wsłuchamy się w wypowiedzi to najbardziej rozczarowują pracowników: złe procesy pracy, nieadekwatne podwyżki i nie zadawalające relacje z przełożonym.

Jak pokazują badania „Polskim menedżerom sporo brakuje do ideału. Może i potrafią zrealizować wynik, ale są kiepskimi liderami” (04.05.2022, wyborcza.biz)

Czy zatem odrobiliśmy lekcje i stworzyliśmy „nową rzeczywistość” w naszych firmach?

Warto też pamiętać, że działania HR realizować trzeba na trzech, równoległych poziomach :

  1. „Ad-hoc” – reagować na bieżąco na sytuację rynkową i równocześnie być nastawionym na wszelkie sygnały zachowań i komunikatów od pracowników, zwiększać zaangażowanie, minimalizować ryzyka niezadowolenia i organizować procesy pracy zwiększające efektywność pracy, dbać o dwustronną komunikację.
  2. „Strategicznym” – wnikać w głębsze potrzeby pracowników, analizować, przewidywać i łączyć plany działań HR ze strategią biznesową firmy, udoskonalać procesy „on-boardingu”, budować kulturę odpowiedzialności. Zapobiegać zagrożeniom utraty pracowników na kluczowych/strategicznych stanowiskach, tworzyć plany rozwoju i szkoleń spójne z celami strategicznymi firmy.
  3. „Zapewnienia długofalowego sukcesu firmy” – budować długotrwałe relacje z pracownikami w oparciu o prawdziwie wyznawane i uzewnętrznianie wartości firmy. Włączać pracowników do tworzenia warunków „preferowanego i odpowiedzialnego pracodawcy”, gdzie praca tworzy wyższe cele społeczne i nadaje unikalny sens.

Czas odrobić lekcję bo:
„Jeszcze nigdy w historii zarządzania, umiejętności miękkie  nie miały tak dużego wpływu na twarde wyniki jak dziś”

Dobrze przemyślane i szybko podjęte działania HR to przepis na zatrzymanie najlepszych, odwrócenie „fali rezygnacji” i zmiana jej  w autentyczne i długotrwałe zaangażowanie pracowników. Dziś dobrze rozumiana i wdrożona STRATEGIA HR firmy, to gwarantowany przepis na dalszy rozwój i sukces w tak dynamicznych i niepewnych czasach. Rozwój umiejętności miękkich wspierających osiąganie twardych wyników, nie dzieje się przypadkiem, ani przy okazji, ani tym bardziej nie jest jedynie domeną działu HR!
Więc, możesz nic nie robić lub nacisnąć PUSH dla HR!

 

Serdecznie ZapraszamZapytaj o Projekt! 

Tag