LIDER W OGNIU

Koronawirus, rzuca kostką, jednym branżom zabiera innym dodaje, jeszcze inne unieruchomił na stałe. Oczywiście sytuacja każdej firmy jest różna. Inaczej także działa się w małej i średniej firmie, inaczej w dużych organizacjach, jednak zasady skutecznego działania i Leadershipu są uniwersalne. Jak zatem działać gdy zmagasz się z naprawdę trudną sytuacją?

 1. Jeżeli musisz RESTRUKTURYZOWAĆ, nie wahaj się ani chwili, jednak:
 • PRZELICZ DOKŁADNIE co musisz zrobić. Kilka scenariuszy i możliwości – restrukturyzacja zrobiona zbyt płytko, nietrafiona,  powoduje, że wpadasz w spiralę cięć i redukcji, to rujnuje morale i jeszcze bardziej nakręca spiralę w dół. Korzystaj z możliwych programów wsparcia.
 • ZAANGAŻUJ DO PROCESU KLUCZOWYCH PRACOWNIKÓW aby pociągnąć całą organizację do przodu. Odbywaj indywidualne rozmowy/spotkania i organizuj regularnie operacyjne podsumowania (online oferuje wiele dobrych rozwiązań).
 • REDUKUJ KOSZTY z użyciem LEADERSHIPU, to znaczy pokaż dlaczego to robimy, co nam to da, jak chcemy pójść do przodu! Zadaj sobie pytanie co to znaczy REDUKOWAĆ KOSZTY pro wzrostowo w Twojej firmie?
 • Istnieje pewne niepisane tabu, że o ZWOLNIENIACH nie pisze się na tego typu portalach, jednak jeżeli to jest konieczne, przygotuj proces i nie wahaj się, ważne aby CI CO ODCHODZĄ DOSTALI WSPARCIE, A CI CO ZOSTAJĄ WIZJĘ CELU. Pracownicy także wolą wiedzieć na czym stoją niż tygodniami bać się czy to teraz ich dotknie. Ciągnące się restrukturyzacje spowodowały zniknięcie wielu firm. Sprawdź czy możesz skorzystać z dofinansowania w tym zakresie. Umów Konsultację
 1. WSPIERAJ I WYMAGAJ równocześnie, ludzie zaangażowani w pracę mniej poświęcają się swoim lękom.
 2. Jako LIDER nie bój się słowa EMPATIA. Empatia w biznesie nie oznacza, że masz płakać z płaczącymi, ale rozumiejąc co czują wesprzeć i  wskazać właściwy kierunek.
 3. Działaj pomimo LĘKU i NIEPEWNOŚCI. Myślisz, że tylko TY się boisz i masz wątpliwości? Wszyscy, którzy tworzą i rozwijają firmy, nawet ci najwięksi żyją z tym na co dzień, jednak OSWOILI STRES i działają pomimo napięcia. Jeżeli teraz czujesz, że jest to dla Ciebie wyjątkowo stresujące, znajdź sobie doradcę, coacha lub mentora taka współpraca potrafi być wyjątkowo skuteczna. Odpowiednie prowadzenie rozmowy sprawia, że umacniasz się wewnątrz w tym co chcesz zrobić. Ta PEWNOŚĆ jest potrzebna TWOIM PRACOWNIKOM, aby mogli pójść za TOBĄ! Jak widzą tylko Twoje wahania i lęk są zdezorientowani, a to wzmacnia ich niepewność i wpływa na efektywność działań.
 4. JEŻELI NIE WIDZISZ DROGI WYJŚCIA POSZUKAJ NA ZEWNĄTRZ, praca z odpowiednim doradcą jest dużo tańsza od uczenia się na własnych błędach. Tego się trzeba nauczyć. Ewald Raben powiedział kiedyś, że „firma dojrzewa wtedy jeżeli potrafi szkolenia i doradztwa nie traktować już jako koszty tylko jako rozwój”.
 5. KoronaWIRUS jest prawdziwym zagrożeniem dla życia ale także dla firmy, bo może unieruchomić całe działy i wydziały. Wprowadź edukację w tym zakresie, odpowiednie procedury. Spraw aby ludzie respektowali zasady i pilnowali się nawzajem, sam je respektuj. Spraw aby były dostępne środki dezynfekcyjne i podstawowej ochrony. Także aby przecierano regularnie klamki, kuchnie, szatnie i inne miejsca z których korzysta się stale. Ilość ludzi w pomieszczeniu, odległość od pracujących itp.
 6. Zadbaj o to aby osoby które PRACUJĄ Z DOMU MIAŁY REGULARNE SPOTKANIA ONLINE ze swoimi kierownikami.

Pracujemy doradczo z klientami, którzy są na różnym poziomie wpływu kryzysu na firmy. Ponad połowa korzysta z jakiejś formy tarczy. Kilka firm ma głęboką restrukturyzację, są też takie, które na razie odnotowują wzrosty.

Zapisz się na webinar w tym zakresie: Zapisz się TERAZ! 

ZOBACZ: Wirtualny Członek Zarządu®

ZOBACZ TAKŻE: Program Budowania Strategii SLG®

Zapraszam: